Odnaleziony tekst Janiny Brzostowskiej!

miasteczko1

„Miasteczko Zegadłowicza”* to szkic poświęcony Wadowicom. W grudniu 2017 przysłała go Witoldowi Brostowowi, synowi poetki, Jolanta Sak, zamieszkała w Wadowicach poetka (i autorka tomu „Gdyby coś kiedyś”, LSW 2016). Napisała przy tym:

Nie wiem, jak to możliwe, ale chyba duch Twojej Mamy gdzieś błądzi blisko mnie i podsyła mi ludzi i rzeczy tak niewiarygodne! Oryginał wypożyczyła mi mama kolegi, kiedy dowiedziała się, że piszę wiersze i że bardzo bliska jest mi poezja Janiny Brzostowskiej. Jego mama mieszkała w jednej kamienicy z rodziną Olbrychtów, którym został podarowany ów niezwykły maszynopis. Twoja mama wraz z tym esejem podarowała również Hannie Olbrychtowej tomik z własnoręczną dedykacją […]. Kiedy pani Hanna dowiedziała się, że mama mojego kolegi interesuje się poezją, podarowała jej ten maszynopis, który został przechowany do dzisiejszego dnia.
Czytałam jednym tchem. Widziałam obraz Wadowic oczami Twojej mamy, a na końcu już nie mogłam powstrzymać wzruszenia i łzy mi same popłynęły przy ostatnim zdaniu…Wiedziałam, że sprawię Ci radość i że wzruszysz się jak ja.

Reakcja syna poetki, czyli fragment jego odpowiedzi Jolancie Sak:

Jolu, mam pewne ulubione książki, do których wracam. Tak niedawno przeczytałem znowu „Pana Jowialskiego”. Na samym początku sztuki Ludmir mówi Wiktorowi, że u prostych ludzi kmotr jest zwany kmotrem a łotr łotrem – podczas gdy na salonach rozmawia sie długo o niczym. A zauważ u Mamy ten fragment o pięknie moralnym u prostych ubogich ludzi „z godnością idących przez życie”.

miasteczko2

*Janina Brzostowska: Miasteczko Zegadłowicza, 1957, maszynopis. Z tekstem w pliku .pdf można się zapoznać tutaj>>>> 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s